Më mbaj mend (për 1 muaj)

Orhan Veli Kanik

Nuk ka akoma asnjë votë

(1914-1950)  
  • Emri i Vërtetë:
  • Orhan Veli Kanık
  • Vendlindja:
  • Kostandinopoje 
BIOGRAFIA: Orhan Veli Kanik është një poet i huaj. Orhan Veli Kanık ose Orhan Veli (14 Prill 1914 - 14 Nëntor 1950) ishte një poet turk. Kanık është një nga themeluesit e Lëvizjes Garip së bashku me Oktay Rıfat dhe Melih Cevdet. Me synimin për të shndërruar rrënjësisht formën tradicionale në poezinë turke, ai futi biseda në gjuhën poetike. Përveç poezisë së tij, Kanık grumbulloi një vëllim mbresëlënës të punimeve, duke përfshirë ese, artikuj dhe përkthime në 36 vjet të shkurtër. Orhan Veli shm...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Autorë Të Ngjashëm:

Bulent Ecevit

Nexhip Fazëll Kësakyrek

Sezai Karakoç

Juan Ramón Jiménez

Roger Casanatan

Saint-John Perse

Jean Rousselot

Alain Borne

Luis Garcia Montero

Erich Fried

Tags: Orhan Veli Kanik, Orhan Veli Kanık


Komente mbi këtë artist