Oscar Wilde
Oscar Wilde

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


  (1854-1900)
 • Vendlindja:
 • Dublin Irlandë

Biografia

BIOGRAFIA: Oscar Wilde është një autor/publicist i huaj. Oscar Fingal O'Flahertie Wills Wilde, i njohur si Oscar Wilde (Dublin, 16 tetor 1854 - Paris, 30 nëntor 1900), ishte një shkrimtar irlandez, aforist, poet, dramaturg, gazetar dhe eseist i epokës së Viktorias, eksponent i dekadencës dhe të estetikës britanike. Autor me një shkrim dukshëm të thjeshtë dhe spontan, por thelbësisht shumë i rafinuar dhe i prirur për të kërkuar bon mot ("shakaja" e zgjuarsisë), me një stil nganjëherë goditës dhe të p...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo një thënie »

Thënie nga Oscar Wilde

Thënie

Shtyp foton për ta zmadhuar dhe rishtype për ta mbyllur.
 • 2021-02-08 14:34:41
  Në fillim fëmijët i duan verbërisht prindërit, pastaj fillojnë t’i kritikojnë, ndërsa ndonjëherë bile u kërkojnë edhe falje.
   aforizma
  0
  357
 • 2021-02-08 14:34:41
  Nuk jam aq i ri sa të di gjithçka.
   aforizma
  0
  349
 • 2021-02-08 14:34:41
  Nuk ka art ku nuk ka stil.
   aforizma
  0
  349
 • 2021-02-08 14:34:41
  Sa herë që njerëzit mendojnë si unë, fitoj përshtypjen se jam mashtruar.
   aforizma
  0
  349
 • 2021-02-08 14:34:41
  Të vjetrit besojnë në gjithçka, të moshuarit dyshojnë në gjithçka, të rinjtë dinë gjithçka.
   aforizma
  0
  349
 • 2021-02-08 14:34:41
  Është më e dhimbshme të ndahesh nga ai që njeh nga më pak kohë.
   aforizma
  0
  348
 • 2021-02-08 14:34:41
  Nëse nuk vonohesh shumë do të të pres gjithë jetën.
   aforizma
  0
  348
 • 2021-02-08 14:34:41
  Një mashkull moralist është hipokrit. Një femër moraliste është patjetër e shëmtuar.
   aforizma
  0
  348
 • 2021-02-08 14:34:41
  Një puthje mund të shkatërrojë jetën në mënyra të ndryshme.
   aforizma
  0
  348
 • 2021-02-08 14:34:41
  Nëse të duhen para, merri borxh nga një pesimist. Ai nuk pret që t'ia kthesh.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Nëse thuhet e vërteta, ekziston bindja se herët apo vonë do të zbulohet.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Nuk ka mëkat tjetër përveç trashamanësisë.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Nuk ka rrezik më të madh se të jesh tepër modern. Mund të dalësh jashtë mode nga çasti në çast.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Për të kuptuar disa vrasje mjafton të njohësh viktimën.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Për të njohur vjetërsinë dhe cilësinë e verës s'është nevoja të pihet e gjithë shishja.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Përpikëria është hajdutja e kohës.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Përvoja është lloji më i vështirë i mësuesit. Përpara të bën provimin, pastaj të shpjegon mësimin.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Pakënaqësia është hapi i parë drejt progresit të një individi apo të një kombi.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Patriotizmi është vesi i kombeve.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Personi që do të më pëlqente më shumë të njihja në këtë çast është vetja ime, por nuk kam kohë.
   aforizma
  0
  347

Komente 0