A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Pablo Neruda

Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  5
(1904-1973)  
  • Origin:
  • Linares, Santiago 
BIOGRAFIA: Pablo Neruda is a famous writer. Neftalí Ricardo Reyes Basoalto i njohur si Pablo Neruda ishte poet, diplomat dhe politikan kilean. Si diplomat kaloi shumë vite në Madrid,i cili u shoqërua me Lorcën dhe me poetët e tjerë spanjoll, pastaj kaloi në lëvizjen antifashiste, për shkak të saj u bë i dëbuar nga atdheu. Në fillim shkruante kryesisht poezi të dashurisë, a më vonë kaloi në temat shoqëroro-politike dhe në poezinë e angazhuar politike e cila flet kundër marrëzirave në luftra...

>> Full biography >>


Fans' Comments

No Comments 🔥🔥

Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Erich Fried

Sergej Esenin

Marin Sorescu

Erik Stinus

Rudyard Kipling

Luke Morgan

Ezra Pound

Bertolt Brecht

T. S. Eliot

Rainer Maria Rilke


Tags: Pablo Neruda

Add an e-Card
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019