Më mbaj mend (për 1 muaj)

Ne Ajrin E Mbremjes

Pemet e kopshtit
te amullta rrine ne ajrin e bute te mbremjes,
si te ishin piktura
mbi nje pelhure te holle;
nje zog i perhimet qe kolovitet
mbi degen e nje pjeshke ne lulezim,
keqyr mire se mos turbullon heshtimin
qofte edhe vetem nje klithme;
gjithcka eshte ne gjume,
dhe hena qe reflektohet ne ujin e liqenit,
eshte si nje barke imcake
ne mes te livadhit te ndricuar me ar.

- poezi nga Pablo Neruda


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.2 / Votuan:  29


Më shumë nga Pablo Neruda


Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet