TEKSTESHQIP

Pandora
Moj Evropë
Lyrics

Hej,- o moj Europ moj une po t'shkruj leter
hej-' si shqiptar mor o i Shqipnis vjeter
djemt e mi mor o si jan me shnet-e
hej-' mir e din mor o se i kam n'kurbet-e
moj Europ moj o moj zoj me thinja
hej-' a i man mend mor o trojet e mija
a' i man mend mor o shqiptart me'j voter
o hapi letrat o qe i ke ne Londer.

Hej,-o prej kufinit o mor qe m'ke nda-e
hej-' m'ke lan jasht mor o' moter e vlla-e
m'ke lan jasht mor o nip-e e mbes-e
hej-' ma ke nda mor o shqipen n'dy pjes-e
hera e pare mor o nuk asht qe t'shkruj-e
hej-' padrejtsisht mor o bre shum po i vuj-e
nqoft se don mor o qetsi n'Ballkan-e
ou'- duj shqiptart mor' o si shpirtin tan-e.

Hej,- o drita diellit boll mor mu ka nxi-e
hej-' cdo dit t'pys mor o per djemt e mi-e
n'Amerik Franc o mor n‘hollandi-e
hej- n‘itali mor zvicerr gjermani-e
N‘danimark mor o mor n‘austrie
O n‘argjentin mor edhe n‘australi-e

Hej,- amanet mor pash besen e Zotit
hej-' bashkoj djemt mor o te Kastriotit
vet i ndave o bre dikur moti
hej-' kurr s'mu than mor o kto pika loti
un ksaj here o bre qe po t'shkruj-e
hej-' me shqiptart moj o Europ mos luj-e
djemt n'tan bot o bre jan çu' n'kam-e
o ujt e zi mor do ta qes' n'Ball'kan-e.

DËRGOI:
INFO
Për melodinë dhe për tekstin është përkujdesur Gjovalin Dushaj.