Më mbaj mend (për 1 muaj)

Pantelis Pantelidis
(1983-2016)
  • Vendlindja:
  • Athine 
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.9 / Votuan:  79

Pantelis Pantelidis është këngëtar i huaj i njohur. Këngëtari i njohur grek Pantelis Pantelidis ka humbur jetën në një aksident tragjik në Athinë.
32-vjeçari është aksidentuar mëngjesin e datës 18 Shkurt 2016, teksa po kthehej nga një lokal ku kishte performuar. Shpejtësia e madhe ka qenë shkaku që makina të përplaset në një pemë, duke shkaktuar vdekjen e këngëtarit grek. Në makinë bashkë me të ishin edhe dy femra dhe një tjetër mashkull.

Lindur në Athinë, Pantelis u rrit në Nea Ionia, një lagje athinase. Ai fillimisht ka punuar në Marinën Ηellenic, por e braktisi këtë për të ndjekur një karrierë muzikore. Ai ishte një muzikant i vetë-mesuar i cili u bë i njohur nga disa video YouTube. Shpejt ai kaloi në diskografi dhe lëshoi ​​katër albume me sukses të madh komercial. Ai bashkëpunoi me artistë grekë si Vasilis Karras, Despina Vandi dhe të tjerë. Ai fitoi tre çmime në MAD Video Music Awards, së pari në vitin 2013 si artisti më i mirë i ri [3] i dyti në vitin 2015 si këngëtari më i mirë grek [4] dhe i treti ishte pas vdekjes së tij si këngëtari më i mirë grek Në vitin 2016, të marrë nga familja e tij dhe miqtë e tij.

Ai vdiq më 18 shkurt 2016 në një aksident me makinë në Vouliagmenis Avenue, Athinë. Më vonë u zbulua se kishte pirë shumë. Pas vdekjes së tij, dy nga këngët e tij arritën në vendin e parë # 1 në tabelën Billboard "Greqisht Këngët Dixhitale". Të dy këngët janë "Ta Shinia Sou" dhe "Pino Apo" Ki Psila Gia Sena ". Më 25 qershor, një cd singl u lirua me 1 këngë të pabotuar dhe 1 këngë që ishte në dispozicion vetëm në videoklip (ishte planifikuar të ishte në cd të ri). Kënga Thimamai në YouTube kishte 27.000.00 shikime brenda 12 muajve. Më 14 dhjetor 2016, këngën e tij të para-regjistruar "Alli Mia Efkeria" u lirua nëpërmjet kanalit zyrtar të YouTube të artistit dhe fitoi mbi 1.1 milion shikime në 2 ditë pas lirimit. Më 18 shkurt 2017, një vit pas vdekjes së tij, u lirua një këngë tjetër e pabotuar e artistit ("Karavia Sto Vitho").
Kenget me te famshme te Pantelis Pantelidis jane: Ginete,Tis Kardias Mou To Grammeno,Eixa Kapote Mia Agapi,Ta Sxonia Sou,Thimame,Pino Apo Ki Psilia,Oneiro Zw,To Fidi,Se Paradexomai,Lioma Se Gkremo,Sunodeuomai,Pame Stoxima,Den Tairiazete Sou Lew,Na Sou Po,Tipota,K Ego Sagapo,
Gia Ton Idio Anthropo Milame....

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

Asnjë Koment

Instagrami

Zyrtar

Profili

Facebook

Profili

Twitter

Shto profile

të tjeraKomente mbi këtë artist