Dërgo Një Tekst
  Dërgo Një Poezi
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Parashqevi Simaku

Vendlindja: Kavajë  
Jeton dhe vepron në  
Mosha: 51 Vjeç
Ditëlindja: 01 Shtator 1966
Shenja e Horoskopit: Virgjeresha

Këndon kryesisht: E Lehtë Pop Popullore E Shqipërisë Së Mesme

Parashqevi Simaku është një këngëtare shumë e njohur. Parashqevi Simaku është një këngëtare shqiptare nga Shqipëria. Ajo lindi në Kavaje dhe më pas u shpërngul në Durrës.

Ajo që e vogël filloi të këndojë, duke bashkëpunuar me kompozitor të talentuar.

Këndoi shumë në festivale edhe koncerte e pranverës. Në 1988 fiton çmimin e parë të Festivali i 27-të i Këngës në RTSH me këngën e duam lumturinë, kompozuar nga Pirro Çako.

Pas vitit 1991 ajo largohet edhe jeton në SHBA, duke u marr edhe atje me muzikën, dhe duke nxjerr një album të ri. Hera e fundit që u shfaq në Shqipëri ka qen viti 1996 në Festivali i 35-të i Këngës në RTSH si e ftuar.

» Dërgo Korrigjime »


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.3 / Votuan:  110Më shumë artikuj nga Parashqevi Simaku »
teksteshqip.com © 2007 - 2017