A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Not Yet Rated

(1920-1970)  
  • Origin:
  • Czernovitz 
BIOGRAFIA: Paul Celan is a famous writer. Paul Celan, i njohur dhe si Paul Antschel, lindi në Czernovitz të Rumanisë (sot i perket Ukrainës) dhe vdiq në Paris ne vitin 1970. Ai ishte një prej penave më të rëndësishme të poezisë së shkruajtur në gjermanisht, në periudhën e pas Luftës së Dytë Botërore. Paul Celan lindi në një familje hebreje gjermanishtfolëse në Czernovitz, një qytet i vogël në Rumani, sot pjesë e Ukrainës. I ati, Leo Antschel, ishte një zionist, mbështetës i kulturës dhe ...

>> Full biography >>


Fans' Comments

No Comments 🔥🔥

Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Marin Sorescu

Johann Wolfgang Von Goethe

Luke Morgan

Edmund Spenser

Saint-John Perse

Erik Stinus

Erich Fried

Jean Rousselot

Dylan Thomas

Sergej Esenin


Tags: Paul Celan, Paul Antschel

Add an e-Card
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019