A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Nuk ka akoma asnjë votë

(1844-1896)  
  • Vendlindja:
  • Metz 
BIOGRAFIA: Paul Verlaine është një shkrimtar i huaj. I lindur në Metz, Verlaine u arsimua në Liceu Impérial Bonaparte (tani Lycée Condorcet) në Paris dhe më pas mori një post në shërbimin civil. Ai filloi të shkruante poezi në moshë të hershme dhe fillimisht u ndikua nga lëvizja Parnassien dhe udhëheqësi i saj, Leconte de Lisle. Poema e parë e publikuar nga Verlaine u botua në vitin 1863 në La Revue du progres, një botim i themeluar nga poeti Louis-Xavier de Ricard. Verlaine ishte një frekuentues i...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtareArtistë Të Ngjashëm:

Jean Rousselot

Gérard de Nerval

Alain Borne

Sharl Bodeler

Charles Baudelaire

Artur Rembo

Mark Strand

Rudyard Kipling

Erik Stinus

Luke Morgan


Tags: Paul Verlaine

Krijo Një Kartolinë
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019