Paulo Coelho
Paulo Coelho

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


 • Vendlindja:
 • Rio De Janeiro Brazil
 • Mosha:
 • 75 Vjeç
 • Ditëlindja:
 • 24 Gusht 1947
 • Shenja e Horoskopit:
 • ♍ Virgjeresha

Biografia

BIOGRAFIA: Paulo Coelho është një autor/publicist i huaj. Lindur në Rio de Janeiro në 24 Gusht 1947 në një familje borgjeze me origjinë Portugeze, me banim në zonën e banimit të Botafogo. Coelho që në moshë shumë të re tregoi një thirrje artistike dhe një ndjeshmëri të jashtëzakonshme. I regjistruar në Shkollën Jezuit të San Ferdinando, ai nuk i duron rregullat e saj, veçanërisht imponimin e lutjes, edhe pse këtu e zbuloi thirrjen e tij letrare: çmimi i tij i parë letrar u fitua në fakt me një konkurs p...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo një thënie »

Thënie nga Paulo Coelho

Thënie

Shtyp foton për ta zmadhuar dhe rishtype për ta mbyllur.
 • 2021-02-08 14:34:41
  Ai që nuk është kurrë vetëm, nuk mund ta njohë vërtet veten e vet.
   aforizma
  0
  349
 • 2021-02-08 14:34:41
  Njeriu nuk mund të reshtë së ëndërruari, sepse ëndrra është ushqimi i shpirtit.
   aforizma
  0
  348
 • 2021-02-08 14:34:41
  Bota ka një shpirt, dhe kush arrin ta kuptojë këtë shpirt, do të arrijë të kuptojë gjuhën e gjërave.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Lumturia është diçka që shumëfishohet kur ndahet.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Më mirë të humbasim ndonjë betejë duke mbrojtur ëndrrat tona, sesa të mposhtemi pa e ditur se për çfarë po luftojmë.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Nëse nuk ndërmerr rreziqe, nuk do të dish kurrë se cilat ndryshime ishin të nevojshme.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Nata është vetëm pjesa e një dite.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Një gjë është të besosh se je në rrugën e duhur, e krejt tjetër është të besosh se rruga jote është e vetmja.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Një kërkim nis gjithëherë me fatin e fillestarit dhe përfundon me provën e fitimtarit.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Nuk ka natë aq të gjatë sa për të ndaluar lindjen e diellit.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Ora më e errët e natës është ajo që i paraprin lindjes së diellit.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Zgjedhi aleatët e tu dhe mëso të luftosh në shoqëri, pasi askush nuk e fiton luftën i vetëm.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Çasti magjik është atëherë kur një “po“ apo një “jo“ mund të ndryshojë gjithë ekzistencën tonë.
   aforizma
  0
  346
 • 2021-02-08 14:34:41
  Çdo qenie njerëzore fiton autoritet kur tregohet e vendosur në atë që bën.
   aforizma
  0
  346
 • 2021-02-08 14:34:41
  Çdo veprim i nxitur prej tërbimit çon medoemos drejt dështimit.
   aforizma
  0
  346
 • 2021-02-08 14:34:41
  Ah sikur të ishim aq të shndritur sa të mund të dëgjonin heshtjen.
   aforizma
  0
  346
 • 2021-02-08 14:34:41
  Ai që e kalon kohën duke dhënë sugjerime për kopshtin e tjetrit, nuk ka kohë për bimët e veta.
   aforizma
  0
  346
 • 2021-02-08 14:34:41
  Arrijmë të kuptojmë mrekullinë e jetës vetëm kur lejojmë që e papritura të ndodhë.
   aforizma
  0
  346
 • 2021-02-08 14:34:41
  Dashuria është gjithnjë risi. Nuk ka rëndësi nëse dashurojmë një, dy apo dhjetë herë: gjithnjë gjendemi përballë një situate që nuk njohim.
   aforizma
  0
  346
 • 2021-02-08 14:34:41
  Dashuria nuk është vetëm ndjenjë, por edhe art, dhe si çdo art, nuk i mjafton vetëm frymëzimi, i duhet edhe shumë përkushtim.
   aforizma
  0
  346

Komente 0