A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Pavlina Nikaj

Tags: Pavlina Nikaj

(1931-2011)  

Pavlina Nikaj është një këngëtare e njohur dhe këndon kryesisht E Lehtë. Pavlina Nikaj mbetet një nga këngëtaret me zë të papërsëritshëm. Këngëtarja Pavlina Nikaj, së bashku me Anita Taken dhe Pjetër Gjergjin, mund të konsiderohen si “pionierët” e interpretimit të muzikës së lehtë shqiptare. Pavlina ka nisur të këndojë që në moshë shumë të re. E cilësuar si një nga ikonat e artit shqiptar, Pavlina Nikaj ka lindur në qytetin e Korçës më 15 maj 1931. Për herë të parë ka kënduar në vitin 1945 në korin e sindikatave në Ko...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3 / Votuan:  4

Krijoni Një Kartolinë
teksteshqip.com © 2007 - 2018