Më mbaj mend (për 1 muaj)

Pellumb Katroshi

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  6
(1938-2008)  
  • Vendlindja:
  • Tirane 
BIOGRAFIA: Pellumb Katroshi është një këngëtar i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo e lehtë dhe klasike. Pellumb Katroshi lindi me 22 tetor 1938 dhe vdiq me 25 maj 2008. Kengetar Lirik (Bariton) ne Teatrin Kombetar te Operas dhe Baletit. Nga viti 1970 deri ne vitin 1991 solist ne TKOB. Pjesmarres ne te gjitha aktivitetet kulturore dhe artistike te ketij institucioni me role te ndryshme. Ka marre pjese ne disa festivale te RTSH. Rolet me te spikatura te tij jane: -Koste Bardhi (Opera "Zgjimi") -Tuç Maku (Opera "Toka Jone") -Gjin (Opera "Mrika") -...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Një Këngë »

Artistë Të Ngjashëm:

Ibrahim Tukiçi

Hysen Koçia

Riad Ymeri

Xhelal Bakraqi

Mustafa Ymeri

Josif Gjipali

Agim Duro

Denik Prizreni

Ylli Zeqiri

Maringlen Linadi

Tags: Pellumb Katroshi


Komente mbi këtë artist