Petrika Rëmbeci
Petrika Rëmbeci

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


  • Vendlindja:
  • Korçë Shqipëri
  • Mosha:
  • 79 Vjeç

Biografia

BIOGRAFIA: Petrika Rëmbeci është një këngëtare e njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo e lehtë. Petrika ka lindur më vitin 1944 në Korçë ku edhe ka filluar edhe aktivitetin si këngëtar pranë estradës profesioniste në Korçë. Gjatë viteve 1968-1973 ka kryer studimet në Akademinë e Arteve ku është diplomuar për këngëtar bass-bariton. Në vitin 1974 ëmërohet solist pranë Teatrit të Operas dhe Baletit ku vazhdon profesionin e tij si këngëtar solist deri në daljen në presion. Gjatë karierës në TOB ka realizuar me sukses dhjetra role nga operat shq...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 0