A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Petro Marko

Choose star rating

Rating:  4.9 / Votes cast:  87
(1913-1991)  
  • Origin:
  • Dhërmi 
BIOGRAFIA: Petro Marko is a very famous writer. Petro Marko lindi në fshatin Dhërmi të Himarës në vitin 1913 dhe vdiq në vitin 1991, ishte shkrimtar shqiptar. Lindi ne fshatin Dhërmi të Bregut nga Marko e e ëma Zoica, e u rrit nga gjyshja Mama Mille. I ati ishte pasuruar nepërmjet tregtisë së qitros. Por e la të vogël sepse u sëmur gjatë internimit në ishujt e Tirrenit nga italianët. Që kur ishte nxënës i shkollës tregtare në Vlorë, që e nisi më 1924 e e kreu në vitin 1932, filloi të shkru...

>> Full biography >>


Fans' Comments

No Comments 🔥🔥

Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Bardhyl Londo

Odhise K. Grillo

Pashko Vasa

Arben Duka

Xhevahir Spahiu

Gjergj Fishta

Asdreni

Lasgush Poradeci

Fatos Arapi

Pjetër Bogdani


Tags: Petro Marko

Petro Marko in e-Cards:

Add an e-Card
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019