A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Pjetër Bogdani

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.1 / Votuan:  75
(1630-1689)  
  • Vendlindja:
  • Gur I Hasit 
BIOGRAFIA: Pjetër Bogdani është një shkrimtar shumë i njohur. Pjetër Bogdani lindi në Gur i Hasit ne Prizren dhe vdiq 1689 në Prishtinë. Bogdani ishte - prift, ipeshkëv (i Shkodrës), kryeipeshkëv (i Shkupit), teolog dhe filozof shqiptar nga Hasi, që shtrihet në Shqipëri dhe Kosovë. Lindi në Gur i Hasit. Mësimet e para i bëri në Ciprovac, Bullgari. Në vitin 1674 ishte nxënës i kolegjit ilirik të Loretos, po këtë vit bën një kërkesë për studimin e medicinës dhe për lëshuarjen e Kolegjit. Më 1651 ushtron dety...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtareArtistë Të Ngjashëm:

Bardhyl Londo

Arben Duka

Petro Marko

Fatos Arapi

Gjergj Fishta

Asdreni

Lasgush Poradeci

Ndre Mjeda

Odhise K. Grillo

Xhevahir Spahiu


Tags: Pjetër Bogdani

Krijo Një Kartolinë
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019