A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Pjetër Budi

Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  34
(1566-1622)  
  • Origin:
  • Guri I Bardhë 
BIOGRAFIA: Pjetër Budi is a popular writer. Pjetër Budi (1566-1622) - prift, shkrimtar shqiptar nga Gur i Bardhë, Shqipëri. Pjetër Budi është një nga figurat më të shquara të botës shqiptare për kohën kur jetoi. Ai u përket atyre klerikëve, që u dalluan për një veprimtari të dendur atdhetare. Ishte organizator dhe udhëheqës i masave popullore në luftën për çlirim nga zgjedha osmane, përkthyes dhe krijues origjinal në fushën e letrave shqiptare për të mbrojtur identitetin etnik e kulturo...

>> Full biography >>


Fans' Comments

No Comments 🔥🔥

Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Ndoc Gjetja

Martin Camaj

Arshi Pipa

Agim Shehu

Betim Muço

Bilal Xhaferri

Jorgo Bllaci

Ndoc Papleka

Isuf Luzaj

Koçi Petriti


Tags: Pjetër Budi

Add an e-Card
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019