Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!

Pjetër Gaci

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.6 / Votuan:  11
(1931-1995)  
  • Vendlindja:
  • Shtiraj 
BIOGRAFIA: Pjetër Gaci është një autor këngësh shumë i njohur. Pjetër Gaci është kompozitor shkodran, violinist dhe pedagog i muzikës klasike. Ishte pedagog në Liceun Artistik dhe më pas në Institutin e Lartë të Arteve. Rrugën e artit e filloi si violinist dhe u bë themeluesi i muzikës violinistike shqiptare. Arriti maja me kompozimin e këngës, si te “Për ty atdhe” dhe “Gryka e Kaçanikut”. Pjetër Gaci u lind në fshatin Shtiraj të rrethit të Shkodrës më 27 mars të vitit 1931. Në Shkodër kreu arsimin fillor. S...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

Artistë Të Ngjashëm:

Aldo Shllaku

Nikolla Zoraqi

Enis Mullaj

Palokë Kurti

Hajg Zaharjan

Gent Myftaraj

Kujtim Laro

Prenk Jakova

Jorgo Papingji

Ferdinand Deda

Tags: Pjetër Gaci


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet