Pjetër Gaci
Pjetër Gaci

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1931-1995)

  • Ndërroi jetë më:
  • 27-3-1995
  • Vendlindja:
  • ShkodërBiografia

BIOGRAFIA: Pjetër Gaci është një autor këngësh shumë i njohur. Pjetër Gaci është kompozitor shkodran, violinist dhe pedagog i muzikës klasike. Pjetër Gaci u lind në fshatin Shtiraj të rrethit të Shkodrës më 27 mars të vitit 1931. Në Shkodër kreu arsimin fillor. Studimet e mesme i bëri në degën e violinës në Liceun Artistik “J. Misja”, në vitet 1948-1952, kurse studimet e larta në Konservatorin e Moskës “P.I.Çajkovski” (1953–1956). Pas kthimit në atdhe punoi si mësues i violinës në Liceun Artistik “Jordan Mis...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 0