Poni
Poni
Poni
  • Vendlindja:
  • Shqipëri
  • Mosha:
  • 42 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 8 Nentor 1981
  • Horoskopi:
  • ♏ Akrepi
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop popullore vlonjate
Poni është këngëtare dhe autore këngësh e njohur. Emri i plote eshte Shqiponja, ka lindur ne 8 NENTOR 1981, e martuar dhe me nje djale.
PONI eshte emri i saj i vegjelise, i cili u zgjodh te jete njekohesisht dhe emri Artistik!
E shtyre nga talenti dhe deshira per te kenduar, mbaroi shkollen e muzikes per kanto “Naim Frasheri”, Vlore dhe paralelisht eshte marre me aktivitete artistike ne Teatrin “Petro Marko”, Vlore.
Festivali i Kenges Vlonjate, ka qene veprimtaria e saj e pare kur ishte ende ne bankat e shkolles. Me pas, do te hapeshin dyert e botes se muzikes, ku me zerin e saj do te terhiqte vemendjen dhe dashurine e publikut.

Punoi per 2 vjet si mesuese muzike, ku femijeve nuk ju percolli thjesht mesime muzike, por ju kultivoi dashurine per muziken ne pergjithesi dhe sidomos kenget labe ne vecanti!

Paralelisht me rritjen e saj profesionale duke u renditur nder kengetaret me te mira te trevave shqipfolese, ndoqi studimet dhe u diplomua ne Universitetin “Marin Barleti”, per Shkenca Politike.

Ne karrieren e saj, numerohen 7 albume dhe qindra koncerte, brenda dhe jashte vendit, si: Amerike, Australi, Itali, Greqi, Gjermani, France, Norvegji, etj.

ÇMIME DHE VLERËSIME
qe ka marre, kane vulosur suksesin e saj ne kenge si profesioniste:

Ne vitin 2006
Merr pjese ne Festivalin TOP FEST 4. Vleresohet me 2 cmime: Cmimi i “Internetit”, me kengen Si trendafil, si kenga me e votuar ne internet dhe cmimi “Best Female” ku ze vendin e dyte, ndermjet mbi 100 kengeve konkurruese. Ky cmim, vulosi suksesin e saj ne kenge si profesioniste.

Në vitin 2011
Ka marre cmimin “Mirenjohje per kultivimin e denje te kenges popullore Vlonjate”.

Ne vitin 2012
Me kengen “Është e jona Shqiperia”, është nderuar me Çmimin e Parë në Festivalin e Këngës Popullore: Nota Fest, në Shkup.

Në vitin 2012
Është nderuar nga Shoqata Laberia, si “Ushtruese e Vlerave Kulturore të Trevës së Labërisë, sidomos të këngës Vlonjate e Labe”.

Në vitin 2012
Ka marre cmimin, si “Video Klipi me i Mirë i Këngës Popullore” ne festivalin Netët e Klipit Shqiptar 11 (me video klipin Fjala ime është Kënga).

KRONOLOGJIA E PUBLIKIMEVE:

Në vitin 2005, Poni publikon albumin "As Po As Jo".

Në vitin 2006, Poni publikon albumin "Dashuria Labe".

Në vitin 2007, Poni publikon albumin "The Best".

Në Maj 2007, Poni merr pjesë në Top Fest 4 me këngën "Si Trendafil". Vleresohet me 2 cmime: Cmimi i “Internetit”, si kenga me e votuar ne internet dhe cmimi “Best Female” ku ze vendin e dyte, ndermjet mbi 100 kengeve konkurruese. Ky cmim, vulosi suksesin e saj ne kenge si profesioniste.

Në Dhjetor 2008, Poni merr pjesë në Zhurma Show 2008 me këngën "C'eshte Dashuria".

Në vitin 2008, Poni publikon albumin e 2-të "Shpirtin Kam Tek Ju", i cili perfshiu 8 këngë.

Më datë 18 Korrik 2009, Poni publikon videoklipin "Nene Pse Ke Dale Ne Shkalle".

Më datë 27 Korrik 2010, Poni publikon videoklipin "Vjosa (Lumi I Kenges)".

Në Dhjetor 2010, Poni merr pjesë në Zhurma Show 2010 me këngën "Fjala Ime Eshte Kenga".

Në vitin 2010, Poni publikon albumin "Fjala Ime Eshte Kenga".

Në vitin 2011, Poni merr cmimin “Mirenjohje per kultivimin e denje te kenges popullore Vlonjate”.

Në Nëntor 2011, Poni merr pjesë në Fest Nota e Artë 2011 me këngën "Nuk Kam Faj Qe Te Dua".

Në Qershor 2012, Poni merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 11 me këngën "Fjala Ime Eshte Kenga", ku shperblehet me çmimin "Klipi me i mire i muzikes popullore qytetare".

Më datë 26 Nëntor 2012, Shyhrete Behluli & Poni publikojnë videoklipin "Jemi Nje". Teksti u shkrua nga Ilir Berani.

Në Dhjetor 2012, Poni merr pjesë në Fest Nota e Artë 2012 me këngën "Te Na Roje Shqiperia", ku nderohet me Çmimin e Parë të Festivalit në Shkup.

Në vitin 2012, Poni nderohet nga Shoqata Laberia, si “Ushtruese e Vlerave Kulturore të Trevës së Labërisë, sidomos të këngës Vlonjate e Labe”.

Më datë 11 Shkurt 2013, Poni publikon videoklipin "Beja Fora". Videoklipi u prodhua nga Pro Video.

Më datë 11 Shkurt 2013, Poni publikon videoklipin "Te Ndare" te xhiruar nga EnterMedia, në bashkëpunim me Dr. Flori. Muzika e këngës u punua nga Dr. Flori, Edlir Begolli, teksti u shkrua nga Dr. Flori, Edlir Begolli. Me këtë këngë, Poni merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 12 në vitin 2013.

Më datë 20 Korrik 2013, Poni & 2step publikojnë videoklipin "Dale Dale". Muzika e këngës u punua nga Alfred Sula, teksti u shkrua nga 2 Step, ndërsa për orkestrimin u kujdes Alfred Sula. Videoklipi u prodhua nga Pro Video.

Më datë 29 Korrik 2013, Poni publikon videoklipin "Xhan Xhan". Videoklipi u prodhua nga Pro Video. Me këtë këngë, Poni merr pjesë në Zhurma Show 2013 në vitin 2013.

Më datë 26 Nëntor 2013, Artiola Toska & Poni publikojnë videoklipin "Fol Shqip". Muzika e këngës u punua nga Artiola Toska, teksti u shkrua nga Artiola Toska, ndërsa për orkestrimin u kujdes Alban Furtuna. Videoklipi u prodhua nga Supersonic.

Në vitin 2013, Poni publikon albumin "Xhan Xhan!".

Më datë 7 Gusht 2015, Poni publikon videoklipin "Amerikano", në bashkëpunim me 2 Step. Muzika e këngës u punua nga 2 Step, Valter Beqo, teksti u shkrua nga 2 Step, Poni, ndërsa për orkestrimin u kujdes Valter Beqo. Videoklipi u prodhua nga Max Production. Me këtë këngë, Poni merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 15 në vitin 2016.

Më datë 14 Gusht 2015, Poni publikon videoklipin "Bio".

Më datë 14 Gusht 2015, Poni & Vaske Curri publikojnë videoklipin "Kolazh Dasme 2015".

Më datë 29 Gusht 2015, Shkumbin Ismaili & Poni publikojnë videoklipin "Nuk Ta Fal". Muzika e këngës u punua nga Shkumbin Ismaili, teksti u shkrua nga Vigan Sulejmani, ndërsa për orkestrimin u kujdes Shkumbin Ismaili. Videoklipi u prodhua nga Max Production. Me këtë këngë, Shkumbin Ismaili & Poni marrin pjesë në Zhurma Show 2015 në vitin 2015.

Në vitin 2015, Poni publikon albumin "Bio".

Më datë 18 Korrik 2016, Poni publikon videoklipin "Polifonia". Muzika e këngës u punua nga Irkenc Hyka, Poni, teksti u shkrua nga vetë Poni, ndërsa për orkestrimin u kujdes Irkenc Hyka. Videoklipi u prodhua nga Pro Video. Me këtë këngë, Poni merr pjesë në Zhurma Show 2016 në vitin 2016.

Më datë 4 Shkurt 2017, Poni publikon videoklipin "Kacurrela", në bashkëpunim me Altin Sulku. Muzika e këngës u punua nga Irkenc Hyka, teksti u shkrua nga Petro Xhori. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 8 Korrik 2017, Poni publikon videoklipin "Mon Amour". Muzika e këngës u punua nga Valter Beqo, teksti u shkrua nga 2 Step. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 29 Korrik 2017, Poni publikon videoklipin "Vallja Labiko". Muzika e këngës u punua nga Edi Balili, Poni, teksti u shkrua nga vetë Poni, ndërsa për orkestrimin u kujdes Edi Balili. Videoklipi u prodhua nga Supersonic. Me këtë këngë, Poni merr pjesë në Zhurma Show 2017 në vitin 2017.

Më datë 18 Maj 2018, Irkenc Hyka publikon videoklipin "Dashni E Vjeter", në bashkëpunim me Poni. Muzika e këngës u punua nga vetë Irkenc Hyka, teksti u shkrua nga Irkenc Hyka, Endrit Mumajesi, ndërsa për orkestrimin u kujdes Dj Jojo. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films.

Më datë 7 Qershor 2019, Poni publikon videoklipin "Zemra Bam", në bashkëpunim me Skivin. Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Edlir Begolli. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production. Klipi i këngës është gjithashtu mjaft i veçantë, dhe në të dyshja vijnë me një performancë mjaft interesante. Ndërkohë, për dukjen e dy protagonistëve në klip janë kujdesur Drenusha Xharra dhe Niko Komani.

Në vitin 2019, Poni publikon albumin "Indentitet".

Më datë 14 Qershor 2019, Poni publikon videoklipin "Nuse Miresevjen". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Edlir Begolli. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 21 Qershor 2019, Poni publikon videoklipin "Njesoj". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Flori Mumajesi. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 26 Qershor 2019, Poni publikon videoklipin "Kolazh 1 2019", në bashkëpunim me Vaske Currin. Orkestrimi i këngës u punua nga Klodian Qafoku. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 4 Korrik 2019, Poni publikon videoklipin "Ja E Marr Nga Vlora". Muzika e këngës u punua nga Edlir Begolli. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 26 Maj 2021, Poni publikon videoklipin "Kolazh 2021", në bashkëpunim me Ylli & Bajramin. Orkestrimi i këngës u punua nga Edi Balili. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 23 Tetor 2021, Poni & Altin Sulku publikojnë videoklipin "Fustani". Muzika e këngës u punua nga Irkenc Hyka, ndërsa teksti u shkrua nga Petro Xhori.

Më datë 5 Maj 2022, Poni publikon videoklipin "E Le", në bashkëpunim me Ermal Fejzullahun. Muzika e këngës u punua nga Anxhelo Koci, teksti u shkrua nga Petro Xhori, ndërsa për orkestrimin u kujdes Alandy. Produksioni audio u realizua nga Valter Beqo.

Më datë 28 Korrik 2022, Poni & Ylli Baka publikojnë videoklipin "Nuse O Moj Zemëro". Muzikën dhe orkestrimin e këngës e punoi Edi Balili, ndërsa tekstin e shkroi Arben Duka. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 23 Gusht 2022, Poni publikon videoklipin "Pak Me Kripë". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga vetë Poni, teksa për arranzhimin u kujdes Valter Beqo. Videoklipi u prodhua nga kompania Fullmoon Production.

Më datë 9 Shkurt 2023, Poni publikon videoklipin "Shoqja Ime". Muzika e këngës është sjellë tek publiku nga Petro Xhori, ndërsa jane bërë në bashkëpunim teksti, të cilin e kanë shkruar së bashku Petro Xhori & Poni, dhe orkestrimi, për të cilin kanë punuar bashkarisht Alsked Rrenja & Edi Balili. Videoklipi u prodhua nga kompania MagicPro.

Më datë 7 Korrik 2023, Poni, Petro Xhori & Gold AG publikojnë videoklipin "Bylbyl". Kënga vjen e realizuar në bashkëpunim, ku Petro Xhori & Alsked Rrenja kanë realizuar bashkë muzikën, Petro Xhori, Gold AG & Rioo kanë punuar bashkë tekstin e kësaj kënge, ndërsa për arranzhimin u kujdes Alsked Rrenja.

Poni & Altin Sulku kanë njoftuar se më datë 20 Korrik 2023, do publikojnë videoklipin "Ledhat". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Petro Xhori, ndërsa orkestrimi u realizua nga Marenglen Boja. Videoklipi u prodhua nga kompania Fullmoon Production.

Më datë 20 Korrik 2023, Poni & Altin Sulku publikojnë videoklipin "Ledhat". Muzika e këngës vjen si bashkëpunim nga Petro Xhori & Marenglen Boja, tekstin e shkroi Petro Xhori, teksa për arranzhimin u kujdes Marenglen Boja. Videoklipi u prodhua nga kompania Fullmoon Production.

Më datë 28 Gusht 2023, Poni publikon videoklipin "Më Fal Nënë". Muzika e këngës është kompozuar nga Petro Xhori, tekstin e kanë shkruar bashkë Petro Xhori & Poni, ndërsa për orkestrimin u kujdes Xhulio Milloshi. Videoklipi u prodhua nga kompania Chill Pro.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: Annonim Annonim   rejshajredini rejshajredini  Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Poni »

Komente 649