Prenk Jakova
Prenk Jakova

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1917-1969)

  • Ndërroi jetë më:
  • 16-9-1969
  • Vendlindja:
  • ShqipëriBiografia

BIOGRAFIA: Prenk Jakova është një autor këngësh shumë i njohur. Prenk Jakova lindi më 27 qershor të vitit 1917 dhe vdiq tragjikisht më 16 shtator të vitit 1969 ishte një Kompozitor shqiptar dhe themeluesi i gjinisë së operas kombëtare shqiptare, me dy veprat e tij "Gjergj Kastrioti-Skënderbeu" dhe "Mrika". Kjo e fundit ishte opera e parë në historinë e artit muzikor shqiptar, të cilën Prenk Jakova e shkroi në bashkëpunim me libretistin Llazar Siliqi dhe regjisorin e njohur shkodran Andrea Skanjeti, e që u vu ...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 0