Më mbaj mend (për 1 muaj)

Prenk Jakova

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3.7 / Votuan:  30
(1917-1969)  
  • Vendlindja:
  •  
BIOGRAFIA: Prenk Jakova është një autor këngësh shumë i njohur. Prenk Jakova lindi më 27 qershor të vitit 1917 dhe vdiq tragjikisht më 16 shtator të vitit 1969 ishte një Kompozitor shqiptar dhe themeluesi i gjinisë së operas kombëtare shqiptare, me dy veprat e tij "Gjergj Kastrioti-Skënderbeu" dhe "Mrika". Kjo e fundit ishte opera e parë në historinë e artit muzikor shqiptar, të cilën Prenk Jakova e shkroi në bashkëpunim me libretistin Llazar Siliqi dhe regjisorin e njohur shkodran Andrea Skanjeti, e që u vu ...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

Autorë Të Ngjashëm:

Hajg Zaharjan

Aldo Shllaku

Palokë Kurti

Pjetër Gaci

Enis Mullaj

Jorgo Papingji

Gent Myftaraj

Flamur Shehu

Ferdinand Deda

Kujtim Laro

Tags: Prenk Jakova


Komente mbi këtë artist