Dërgo Një Tekst
  Dërgo Një Poezi
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Qamili I Vogel

Tags: Qamili I Vogel, Qamili Vogel, Qamil Muhaxhiri

(1923-1991)  

Qamili I Vogel është një këngëtar i njohur, që këndon muzikë popullore. Qamili i Vogël ishte këngëtar i muzikës popullore qytetare të kënduar në Gjakovë. I frymëzuar që nga rinia me muzikën tiranase ai u kthye në Kosovë dhe themeloi së bashku me Ymer Rizën,anembanë Kosovës, Shoqëri Kulturo-Artistike (SHKA). Me të kanë punuar shumë këngëtarë siç janë: Tahir Drenica, Mazllom Mezini, Bajrush Doda, Ismet Peja, Hashim Shala, Nexhmije Pagarusha, Shaqir Cervadiku, Shyhrete Behluli, Shkurte Fejza, Remzije Osmani e shumë të t...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.8 / Votuan:  41

Këndojnë Bilbilat24 Pashallare
Nato Kodra Dhent I Leshova
Toka Jon Heroike
Ne Token Tone Heroike

» Dërgo Një Këngë »

Disqus Comments
teksteshqip.com © 2007 - 2017