Qani Seferaj Poezi
Qani Seferaj

Tema: Poezi Për Vitin e Ri


Viti I Ri 2021

Ja na erdhi viti i ri
Me termet me pandemi
Neve pritnim miresi
Ky na mbylli ne shtepi

Ne shqiptaret jemi mesuar
Ti luajm fort kemb e duar
S'kemi pritur nga te tjere
Geshtenjat vete i kemi nxjere

Pandemia u be re
Mbolli helm e zeher
U be ere u be veri
Nga Kina ne Shqiperi

Evropen e masakroi
Pleq e plaka i shkurtoi
Ne Itali u be re
Mijera pleq mbuloi me dhe

Kur u shfaq ne vendin tone
Me vdekje na kercenon
Holli helm hodhi vrer
Shpi me shpi e dere me dere

Edi Rama urdheroi
Pandemin e frenoi
Po kolera hapi goj
Me re te bardha na mbuloi

Na rrembeu shume viktima
Si te ishte hiroshima
Me benzin e zjarr ne dore
Na mori edhe doktor

Nga Trampi ne Amerik
Pandemia s'pati frike
E perlau brezin e vjeter
Me shume se ne cdo vend tjeter

OBSH-en e hutoi
E la me gishtin ne goje
S'pyeti per fuqit e medha
Globit drejt per drejt i ra

E gjithe bota u leshua
Urdheruan superfuqit
Prodhuan arme vaksin
Qe korones ti beje prite

Ky vit qe u mbyll na solli
Viktima e fatkeqsi
Na tundi qe nga themelet
Shkaktoi mijera tragjedi

Po shqiptaret dhe kete vit
Do shtrojn veren dhe rakit
Qiellin ta bejne flak e drit
Do ti pervlojne pandemit

T'ia bejne forra si perhera
Pas dimrit do te vije pranvera
Do te celin manaferra
Edhe gjithe lulet e tjera

- Poezi nga Qani Seferaj


- U dërgua nga Qani Seferaj -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0