Rainer Maria Rilke

Nuk ka akoma asnjë votë

(1875-1926)  
  • Vendlindja:
  • Pragë 
BIOGRAFIA: Rainer Maria Rilke është një shkrimtar i huaj. Rainer Maria Rilke lindi në vitin 1875 në Pragë (Austro-Hungari) dhe vdiq në vitin 1926 në senatoriumin Valmont afër Montreux, Zvicër. Ishte autor austriak dhe një prej lirikëve më të rrëndësishëm të gjuhës gjermane. Shkroi tregime, nji roman si dhe disa artikuj mbi artin dhe kulturën si dhe kishte të përkthyer një numër të madh të veprave të letërsisë lirike ndër tjerash kryesisht nga gjuha frenge. Një prej veprave të tija më të rrëndësishme nji...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »Artistë Të Ngjashëm:

Mark Strand

Luke Morgan

Gérard de Nerval

T. S. Eliot

Rudyard Kipling

Artur Rembo

Oktavio Paz

Alain Borne

Jorge Luis Borges

Sharl Bodeler


Tags: Rainer Maria Rilke

Krijo Një Kartolinë