Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!

Refet Asani
  • Vendlindja:
  • Pershefc (Tetove) 
  • Mosha:
  • 54 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 24 Korrik 1965
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♌ Luani
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  2

Refet Asani është këngëtar i njohur. Refet Asani kreu arsimin fillor ne Pershefc kurse ate te mesem ne gjimnazin e Tetoves. Si femije e adhuronte muziken dhe kishte nje talent te jashtezakonshem per te kenduar. Pastaj diku ne nje moshe shume te re ai inkuadrohet ne shoqerine e asaj kohe qe u quhetet 'Sh.K.A Jehona'.
Me Sh.K.A Jehonen ai e arin kulminacjonin e suksesit dhe ai u njihte nga gjithe rethina e Tetoves per zerin e tij karakterisitik.
Mirepo jeta e muzikes nuk i sjellte perftime te duhura per ate kohe dhe ai detyrohet te le gjithcka ne vendelidje dhe te gjej rugen e mergimit.Dhe nga ajo kohe ai ishte i distancuar nga muzika per shkaqe personale .Ai per nje kohe te shkurter rikthehet ne vendelidje dhe fillon endren e vjeter sigurisht muziken .
Muzika per te ishe jete, enderr, nostalgji e nje njeriu me shpirt artisti.
Ai rikthehet ne muzik kesaj radhe fuqishem ,me disa kenge duke i bere ata ne menyre sa me artistike aq edhe me te degjuara jo vetem nga gjeneratat e vjetra por edhe te reja.
Viti 2013 ishte vit i suksesit te mjeshtrit te madhe te muzikes folklorike ku ai njekohesisht ishte edhe inciator i levizjes per ruajtjen e vlerave folklorike ku po ne kete vit ai bashkepunon ne produksionin e tv kohes dhe ai bene edhe punen me te jashtezakonshe ne ringjalljen e shoqerive folkolrike te rajonit te Tetoves ku dhe emrohet si zeri me i mire i gjithe kohrave per muzik folkorike tetovare .
Deshria e tij e vetme eshte qe gjeneratat e reja te kthehen te degjojn vlerat artisike qe i bart muzika folk, dhe te mos degjojne muzik komercjale sepse eshte degadrim total.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

Asnjë Koment


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet