Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!


CORONAVIRUS NË SHQIPËRI DHE KOSOVË
Rizah Bllaca

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.9 / Votuan:  56
(1918-1988)  
  • Vendlindja:
  • Bllacë 
BIOGRAFIA: Rizah Bllaca është një këngëtar i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo popullore rapsodike. Rizah Bllaca, lindi më 6 nëntor 1918 në fshatin Bllacë të Komunës seë Suharekës dhe vdiq më 28 maj 1988 në Shtimje. Rizah Bllaca u varros në Ferizaj. Poezia popullore është vlerë e trashëguar e krijimtarisë poetike të një populli, e cila është ruajtur e zhvilluar duke u bartur ndër breza njerëzor. Shumë lIoje të këngëve, që lidhen me ritet e ndryshme familjare e shoqërore, janë ruajtur në sajë të kujdesit të përgjithshëm, sepse interpretues dh...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

2 🔥🔥

Shto profile

zyrtare    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Një Këngë »

Artistë Të Ngjashëm:

Augustin Ukaj

Bashkim Sylaj

Bajrush Doda

Behxhet Korpuzi

Tahir Drenica

Salih Bajrami-Krasniqi

Nexhat Vitia

Hashim Shala

Dervish Shaqa

Sali Mani

Tags: Rizah Bllaca, Riza Bllaca


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet