A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Trimërie

Presheva

Jam gjake e Mollës së Kuqe
jo luginë, po krahinë e gjerë
jam pjesë e dheut shqiptar
jam e pushtuar nga Serbia
Si të jetoj nën terr të serbit
nën duart e tij të përgjakura
më sheh sa jam poshtëruar
për çdo ditë jam e burgosur
Në këtë atdhé me Preshevë
me Bujanoc dhe Medvegje
plotë tokën e kam me varre
plotë tokën e kam me të rënë
O ti që atje flet krejt ndryshe
Jam flakë e Mollës së Kuqe
Kosovë është emëri im! Dhe
Shqipëri është deri në Nish!..

- poezi nga Rrustem Geci


- Poezia u dërgua nga madrilene4ever -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019