A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Rudyard Kipling

Choose star rating

Rating:  4.3 / Votes cast:  8
(1865-1936)  
  • Origin:
  • Mumbai 
BIOGRAFIA: Rudyard Kipling is a famous writer. Rudyard Kipling (Bombay sot Mumbai, 30 dhjetor 1865 - Londër, 18 janar 1936), shkrimtar anglez. Në fëmijëri e mësoi gjuhën hinduse, vazhdoi shkollën ushtarake në Devonshire, ndërsa më 1882, u kthye në Indi dhe punoi si gazetar. Udhëtoi në Japoni, Amerikë dhe në Afrikë të Jugut. Me një temë të njëjtë mori pjesë në jetën letrare dhe politike në Angli. Në vitin 1907 fitoi Çmimin Nobel për Letërsi. Proza e tij na tregon një pasqyrë të jashtëzakonshme...

>> Full biography >>


Fans' Comments

No Comments 🔥🔥

Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Mark Strand

Bertolt Brecht

Gérard de Nerval

Heinrich Heine

Dylan Thomas

Oktavio Paz

Alain Borne

Luke Morgan

Erik Stinus

T. S. Eliot


Tags: Rudyard Kipling

Add an e-Card
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019