A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Mërgimin

Kurbetqari

Jeta mbani te ''kalitem''!
bijë me fjet e veç dremitëm,
unë jam vetë ai hallemadhi,
Kosovari, kurbet qari!

Vitet ikën e nuk me pyesin,
halle, derte, veç mi rrisin,
kam shumë vjet, e kam një jetë
qe kur erdha në kurbet!
(refreni)
Vëlla e motër kudo jeni,
kurrë Kosovën ''mos e leni''
aty kemi fise e farë,
përpos djepit, n 'fund një ''varrë''!

Këtu n 'Kosovë vijë një herë n 'mot,
e kam gazin m shtjellë me lot,
kur kujtoj loken pranë djepit,
tujë pjek bukën n 'rrase t çerepit!
(refreni)
Vëlla e motër kudo jeni,
kurrë Kosovën ''mos e leni''
aty kemi fise e farë,
përpos djepit, n fund një ''varrë''!

- poezi nga Sahit Shala


- Poezia u dërgua nga SahitShala -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  108

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019