A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Natyrën

Gjumi

Perse te flije, o natë pa re?
Kur tash me yjet sikur po flasë.
Me mirë te rri heshtur pa zë.
Se, kam perse? Mendjen ta vras.

Tash kur po i flas yllit polar.
Gati ta nisë një serenadë.
Jam ca i lodhur, gjumi s'ma le.
Madje me vete nuk kam kitarë!

Mendja vërtitet, këtej, athej.
E unë sodisë, kënaqem, e s'çmallem.
Natyrë e dashur, vetëm s'me le.
Me sy te hapur, qe nisin vallen!

Ato valëzojnë, me pa përtim.
Mua me thërrasin për një sy gjumë.
Mbase është koha, paksa te q 'lodhem.
Sa jam molisur, s'qëndroi më shumë!

- poem written by Sahit Shala


- Submitted by SahitShala -

Choose star rating

Rating:  4.9 / Votes cast:  93

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019