A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Fëmijët

Kendezi

Në mëngjes na u zgjua këndesi.
Me zë t 'lart, lagjen e ndezi.
U zgjuan pulat varg e vijë.
U zgjuan burra, gra e fëmije.
Kur dëgjuan zërin e tije.
Kikiriku, kikiri!

Tash me t 'shpejt brofi maçoku.
A është ne mend pyeti, ky shoku?
Ditë për ditë, kështu na zgjoni,
a thua n 'veti q 'ka mendon?
Se she fare sa gabon.
Madje fare nuk punon,
sillet, dredhet, sorollatët!
S'le rehat, ditën as natën.
E zgjon rosën edhe patën.
E nenë pulën, vet të shtatën.
Zgjohet nëna, me zili.
poshtë e lart, plotë zogj mbi krye.
Qe kërkojnë lëmoshë e sajë.
Cicërojnë, sa nuk bëjnë vajë!

Kështu e ka gjeli, kur lazdrohet.
katandiset e ngatërrohet.
Nuk di kurë është ditë a natë.
I zgjojnë pulat me gallatë!

- poezi nga Sahit Shala


- Poezia u dërgua nga SahitShala -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  83

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019