A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Atdheun

Lisi I Vjetër

Kishë zanë vend një "lisë i vjetër".
Mes dy shkrepash, një luginë.
Veç me pa, nuk doje tjetër.
Me dy treva, banë shoqërinë.

Sa, mbanë n, mënd nga historia!
Veç një rrënjë, me ti tregua.
Përplot trima, bijë e bija.
Plagë nen te, kishin shërua.

Ku bashkon, Drini e Valbona.
E ku shkrepat, shkrijnë në plis.
Nga Shqipëria e Kosova.
Nga "dy anë ka rrënjë ky lisë"!

Trungu i tije, sa një "ballë mali".
Të ka lakmi syri me pa!
Njëmijë vjet "një gemë" se fali.
Çdo furtunë, qe i ka ra!

Veç një herë na ishe ligështua.!
"Gojë te liga për lakmi".
Si "kufij për me shënua"
"Deshën shumë, por, kurrë se mbërrijnë!

- poezi nga Sahit Shala


- Poezia u dërgua nga SahitShala -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  153

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019