A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Saint-John Perse

Not Yet Rated

(1887-1975)  
  • Origin:
  • Pointe-à-Pitre, Guadeloupe
BIOGRAFIA: Saint-John Perse is a famous writer. Saint-John Perse ishte një francez poet-diplomat, i cili u nderua me Çmimin Nobel për Letërsi në vitin 1960. Ai ishte një diplomat i madh francez nga viti 1914 deri në 1940, pas të cilës ai jetoi kryesisht në Shtetet e Bashkuara deri në vitin 1967. Alexis Leger ka lindur në Pointe-à-Pitre, Guadeloupe. Gjyshi i tij i madh, avokati, ishte vendosur në Guadalupe më 1815. Gjyshi dhe babai i tij ishin gjithashtu avokatë; babai i tij ishte gjithashtu an...

>> Full biography >>


Fans' Comments

No Comments 🔥🔥

Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Luke Morgan

Jean Rousselot

Dylan Thomas

Erich Fried

Sergej Esenin

Gérard de Nerval

Xhorxh Gordon Bajroni

Rudyard Kipling

Artur Rembo

Alain Borne


Tags: Saint-John Perse, Saint John Perse, Alexis Leger

Add an e-Card
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019