Saint-John Perse
Saint-John Perse
Saint-John Perse

(1887-1975)

  • Ndërroi jetë më:
  • 20-9-1975
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Saint-John Perse është poet dhe autor/publicist i huaj. Saint-John Perse ishte një francez poet-diplomat, i cili u nderua me Çmimin Nobel për Letërsi në vitin 1960. Ai ishte një diplomat i madh francez nga viti 1914 deri në 1940, pas të cilës ai jetoi kryesisht në Shtetet e Bashkuara deri në vitin 1967. Alexis Leger ka lindur në Pointe-à-Pitre, Guadeloupe. Gjyshi i tij i madh, avokati, ishte vendosur në Guadalupe më 1815. Gjyshi dhe babai i tij ishin gjithashtu avokatë; babai i tij ishte gjithashtu anëtar i Këshillit Bashkiak. Familja Leger zotëronte dy plantacione, një nga kafja (La Joséphine) dhe tjetra sheqer (Bois-Debout).

Në vitin 1897, Hégésippe Légitimus, i pari amtare Guadeloupan zgjodh president i Këshillit të Përgjithshëm Guadeloupe, mori detyrën me një axhendë hakmarrëse ndaj kolonistëve. Familja Leger u kthye në Francë metropolitane në 1899 dhe u vendos në Pau. Alexis i ri ndihej si një emigrant, dhe kaloi pjesën më të madhe të kohës duke ecur, rrethuar, duke hipur në kuaj dhe duke lundruar në Atlantik. Ai u dha diplomën me nderime dhe filloi të studionte ligjin në Universitetin e Bordos. Kur babai i tij vdiq në vitin 1907, tendosje Rezultuar në financat e familjes së tij çoi Leger të ndërpresë përkohësisht studimet e tij, por ai përfundimisht përfunduar shkallën e tij në vitin 1910.

Në vitin 1904 takoi poetin Francis Jammes në Orthez, i cili u bë mik i dashur. Ai frekuentoi klube kulturore dhe takoi Paul Claudel, Odilon Redon, Valery Larbaud dhe André Gide. Ai shkroi poezi të shkurtra të frymëzuara nga tregimi i Robinson Crusoe (Images à Crusoe) dhe ndërmori një përkthim të Pindar. Ai botoi librin e tij të parë të poezisë, Éloges, në vitin 1911.

Në vitin 1960, ai u nderua me Çmimin Nobel në Letërsi. Pas marrjes së çmimit Nobel, ai shkroi edhe poezi të gjata Chronicle, oiseaux, Chant pour EQUINOXE OKB-së, dhe të shkurtër Nocturne dhe Sécheresse. Në vitin 1962, Georges Braque punuar me mjeshtri printmaker Aldo Crommelynck për të krijuar një seri të gravura dhe aquatints titulluar L'Ordre des Oiseaux, i cili u botua me tekstin e oiseaux Perse nga ana Au Vent d'Arles '.

Disa muaj para se të vdiste, Leger dhuruar bibliotekën e tij, dorëshkrime dhe letra private të Fondation Saint-John Perse, një qendër kërkimore kushtuar jetën e tij dhe për të punuar (Cité du Livre, Aix-en-Provence) që mbetet aktiv deri në të tashmen ditë. Ai vdiq në vilën e tij në Giens dhe është varrosur aty pranë.

» Dërgo Korrigjime »

» Poezitë »Komente 0