Sergej Esenin
Sergej Esenin

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1895-1925)

  • Ndërroi jetë më:
  • 28-12-1925
  • Emri i vërtetë:
  • Sergej Alexandroviç Esenin
  • Vendlindja:
  • RusiBiografia

BIOGRAFIA: Sergej Esenin është një poet dhe autor/publicist i huaj. Sergej Alexandroviç Esenin lindi më 3 tetor 1895 në Konstantinov (sot Esenin), në rajonin e Rjazanit (Rusi), bir i vetëm i prindërve fshatarë, është eksponenti kryesor i shkollës së ashtuquajtur e "poetëve fshatarë". Në poezitë e tij pasqyrohet bota bujqësore (rurale) e Rusisë së fillimit të shekullit të njëzetë: fjalët e tij lartësojnë bukurinë e fshatit, dashurinë ndaj mbretërisë shtazore, por edhe tepërimet e jetës së tij (Esenin ishte një alk...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 4