Më mbaj mend (për 1 muaj)

Nën Qiellin E Huaj

Ky qiell mbi rrokaqiell
dhe jeta jonë drith e miell
brenda mureve të betonit
vyshket e pafaj
në këtë nënqiell

Deri në asht unë kam acar.
dhe duhet të mbulohem
me një re të trashë tymi
ose të pëlcas si tollumbace
në duart e një fëmije bonjak
e gjuajtur
nga një shigjetë acari

Zemra ime e mërdhirë
del gjysmëlakuriqn të shëtisë
nëpër kopshtin e mbuluar me vesë

- Poezi nga Shaban Cakolli

- U dërgua nga perla -


Nuk ka akoma asnjë votë


Komente mbi këtë krijim