A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Shoqerinë

Gjakmarrja

Dy krisma këtu, dy krisma atje
prap nëna të veshura me zi,
të ngujuar brenda mureve,
i gjenë të mëdhej, e fëmijë !

Është krim, krim i madh
të vrasësh vëllain për një mal!
Për një fushë a një livadh,
nuk vritet vëllai mor i marrë !

Për një gurë, a për një përrua
a lihet e ve, sot një grua ?
Për një fjalë që e thua gabim,
vallë, a lihet një fëmijë, sot jetim ?

Ne krenohemi që jemi shqiptar,
po për shekuj, shekuj me radhë,
në vend që të mbillnim grurë në arë
ne mbollëm gjakmarrjën, të keqe farë.

Çfarë mëkati ka bërë një fëmijë
që ta ngujosh brenda në shtëpi ?
Të mbetet pa libra, pa shoqëri,
gjenerata të tëra, pa ardhmëri.

Si ta bën zemra o njeri ty
që të hakmerresh edhe në fëmijë ?
Të shtrish dorë në ardhmërinë tonë
ti lash rrugët me gjakun e njomë !

Gjakmarrja nuk të nderon ty
as ne, e as tonën shoqëri.
Është një turp, një njollë e zezë,
të vrasësh vëllain, mor i pa besë.

Ç'është ky kanun a ky ligj i zi,
që ta vrasësh vëllain, e quanë trimëri!
Ai që vret, gëzon vetëm për pak,
por ai që fal, do gëzojë,shumë gjatë.

Tani është koha të shtrimë dorën e pajtimit
ti kthejmë buzëqeshjen, sot jetimit.
Të mos veshim nënat më me të zeza,
por të jetojmë si vëllezër për breza e breza.

- poem written by Shefik Arifi


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  558

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2018