A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Stinët

Iku Dimri

Iku dimri me shumë përtes
çdo mengjes le nga pak vesë.
Sikur nuk do t'ja ze vendin pranvera
ndihej mbret për muaj të tëra.

Frynte e ngrinte kur të donte
bora, fusha e male i mbulonte.
I dukej vetja superior,
kur njerëz e kafshë i ngujonte në dëborë.

Tash që pranvera erdhi me lule
e dimrit i duket vetja si shkurre,
xhelozon e mban mëri,
nuk do diell, e nuk do shi.

Por dielli e ndjek nga pas
edhe majë malit se le të flasë.
Mjaftë me ngrica e me era
erdhi koha të vijë pranvera.

Hiqet bora e rrjedh si lumë
vjen pranvera me lule shumë,
këndojnë zogjtë, si ngahera
Iku dimri, erdhi pranvera.

- poem written by Shefik Arifi


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  325

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019