Më mbaj mend (për 1 muaj)

Shyqyri Alushi

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.8 / Votuan:  8
(1934-2019)  
  • Vendlindja:
  • Shkoder 
BIOGRAFIA: Shyqyri Alushi është një këngëtar i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo popullore qytetare dhe popullore shkodrane. Këngëtar i shquar i ahengut dhe këngës popullore qytetare shkodrane në gjysmën e dytë të shek. XX. Vinte nga një familje me origjinë fshatare. Prej babait të tij Alushit, trashëgon pasionin për muzikën popullore. Alushi ishte këngëtar dhe muziktar popullor në fyell dhe zumare. Realisht Shyqyriu bëhet këngëtar nëpër ambjentet muzikore të shtëpive dhe lagjeve të Shkodrës duke dëgjuar drejtpërsëdrejti ose nga pllakat e gramafonit mjeshtra të ahengut...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë KomentI Kendoj Qytetit Tim (Vol.2)

I Kendoj Qytetit Tim (Vol.1)


    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Një Këngë »

Artistë Të Ngjashëm:

Nimet Leka

Lirim Gjonbibaj

Ferdinant Bjanku

Rameka

Eagleye (Kiameti)

David Tukiçi

Mali G

Gledi

Evans Rama

Petrit Lulo

Tags: Shyqyri Alushi


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet