Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Për Kosovën

Ibrahim Rugova

Plotë Katermdhjet vite
Pa ty Ibrahim Rugova kemi mbet
Si jetimi pa Nënë dhe babë
Ne mes të rrugeve na kan lanë

Afer dy dekadësh vite rresht
Mundua je për popullin e vet
Për lirin e Dardanisë
D'bit dhe d'bijat e Shqipëris

Truri yt më i fort se plubmi
Shumë armikun e ke godit
Aq që fort sa i ikte truri
Vet me veti është çudit

Hape dyert e Lirisë
Mposhte partit e tralletis
Ndalove luftë edhe dhunë
Jo me armë por me punë

Degjoj mirë lisat në male
Po bertasin dhe po leshojn zë
Ku je birë që na ke lan
Dora e keqe po na n'da

Sa shum loti është tu derll
Sikur gjaku që ka rrijell
Neper gurë edhe male
Pa ty kosova është me halle

Faleminderit biri i tokës
Vet ty Zoti të ka marr
Që mos qendrosh në këtë dhe
Ku të gjith janë Tralletar

- poezi nga Simon Gjonaj


- U dërgua nga SimonGj1 -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  4

Komente mbi këtë krijim