Sokol Marsi
Sokol Marsi
Sokol Marsi
  • Vendlindja:
  • Vlorë Shqipëri
  • Jeton dhe vepron në :
  • Shqipëri Shqipëri
  • Mosha:
  • 49 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 9 Janar 1973
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♑ Bricjapi
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Sokol Marsi është autor këngësh i njohur. Sokol Marsi është njëri prej personaliteteve artistike në vendin tonë. Është një prej artistëve dhe producentëve më të njohur dhe të suksesshëm shqiptarë. Ai është i diplomuar si muzikant por njëkohësisht është dhe autorë i suksesshem i shumë teksteve të këngëve të muzikës së lehtë. Marsi gjithashtu veçohet edhe si një producent muzikor mjaft i suksesshëm pasi firmën e tij e mbajnë shumë këngë të muzikës së lehtë, popullore, muzikës se teatrit,përpunime muzikore, filmit dhe asaj për fëmijë. Ka drejtuar me sukses shumë programe dhe aktivitete artistike e muzikore te jetës në vend. Ka bashkëpunuar pothuajse me të gjithe këngëtarët shqiptar ku numëron dhe shumë cmime kombëtare dhe ndërkombëtare. Është producent dhe drejtues artistik i disa spektakleve muzikore për të rritur dhe fëmijë, njëkohësisht dhe drejtues artistik dhe producent muzikor i festivalit në Radio Televizionin Shqiptar. Disa herë antar jurie në evendimente të ndryshme artistike si spektakle muzikore, festivale, show të ndryshëm, brenda dhe jashtë Shqipëris. Fitues i disa çmimeve të rëndësishme në muzikë dhe në tekste. Përfaqësues në festivalin evropian të këngës “Eurovision” si autor me këngëtaret Aurela Gace dhe Elhaida Dani. Drejtues disa here i grupit artistik pjesmarrës në Eurovizion. Artist me aktivitet të gjërë në fushën e artit. Aktualisht punon në Radio Televizionin Shqiptarë.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Komente 0