Soni Malaj
Soni Malaj
Soni Malaj
 • Emri i vërtetë:
 • Sonja Malaj
 • Vendlindja:
 • Tropojë
 • Jeton në
 • Shqipëri
 • Mosha:
 • 42 Vjeç
 • Ditëlindja:
 • 23 Tetor 1981
 • Horoskopi:
 • ♎ Peshorja
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop
Soni Malaj është këngëtare shumë e njohur. Vegjëlinë, deri në moshën 9 vjeçare, Sonja Malaj e kaloi në Tropojë. Me ndryshimin e sistemit në Shqiperi, nga komunist në demokratik, familja e saj u zhvendos në kryeqytetin e Shqipërisë, Tirana. Aty Soni mbaroi 8-vjeçaren, të mesmen e gjuhëve të huaja për frengjisht, dhe u diplomua për frengjisht, dega përkthim në universitetin e Gjuhëve të Huaja. Soni zbuloi pasionin e saj për muzikën që në vogëli, duke u berë kështu pjesë e festivaleve për fëmijë në Tropojë, duke u vlerësuar dhe me çmime të para dhe të dyta. Në moshën 14 vjecare, Soni bën një audicion pranë 1 studioje muzikore me qëllimin për t’u bërë këngëtare. Zëri i saj black soul edhe pse në një moshë fare të re, bie menjëherë në vesh të profesionistëve, të cilët vendosin të kultivojnë më tej talentin e saj. Pas disa kohësh Soni kalon një tjetër audicion pranë kësaj studioje muzikore, kësaj here për tu bërë pjesë e një grupi muzikor pop të përbërë nga katër vajza vokaliste dhe performuese dhe një djale që luan në saksofon. Grupi do të quhej “Spirit Voice” (Zëri i Shpirtit). Grupi shperbehet ne vitin 2000 dhe Soni Sonja Malaj vendosi të mos dorëzohej. Më e pjekur profesionalisht, ajo vendos që është momenti i duhur për të vazhduar karrieren si soliste. Publiku atëhere e njihte si Sonja e “Spirit Voice” dhe shtëpia diskografike me të cilën ajo bëri albumin e parë “Mbretëresha e natës”, vendosi t’i japë një emër artistik, duke e quajtur Soni Malaj. Soni e frymëzuar nga artistet e saj të preferuar Whitney Huston, Michael dhe Jannet Jackson, vendos të ndryshojë stil nga ai i mëparshmi i përdorur në grup. Ajo këndon balada, duke shpalosur kështu aftesitë e vokalit të saj, këndon këngë më energjike, të cilat i shoqëron edhe me performanca shpërthyese e shoqeruar nga grupe baleti. Soni Malaj perveç albumeve dhe koncerteve të shumta në të gjithë botën që kane vazhduar intensivisht në karrieren e saj, ka shpalosur talentin e saj dhe në Muzikalin “Chikago” në rolin e Velma Kelit. Listës së aktiviteteve të saj i shtohet po ashtu rroli i prezantueses së festivalit të madh në RTSH në vitin 2005, apo pjesëmarrja në spektalin “Dancing with the Stars”, spektakë në të cilin Soni shfaqi aftësitë e saja edhe si kërcimtare. E vleresuar me shumë çmime si këngëtare dhe e dashur për publikun, Soni Malaj gjithmonë është investuar si artiste me profesionalizëm në botën e artit, për të lënë gjurmët e saj në muzikën shqiptare.

Në Maj 1997, Spirit Voice marrin pjesë në Këngët E Stinës 1997 me këngën "Fuoristrada".

Në Dhjetor 1997, Spirit Voice merr pjesë në Festivali i 36-të në RTSH me këngën "Mbi Mesdhe".

Në Maj 1998, Spirit Voice marrin pjesë në Këngët E Stinës 1998 me këngën "Çokolata".

Në Nëntor 1999, Spirit Voice merr pjesë në Kënga Magjike 1999 me këngën "Rruga E Jetës".

Në Dhjetor 1999, Spirit Voice merr pjesë në Festivali i 38-të në RTSH me këngën "Nese Ndryshoj, S'me Tremb Erresira".

Në Dhjetor 2000, Spirit Voice merr pjesë në Festivali i 39-të në RTSH me këngën "Princi Im".

Në Nëntor 2001, Spirit Voice merr pjesë në Kënga Magjike 2001 me këngën "Nga Dhe Ku".

Në vitin 2003, Soni Malaj publikon albumin "Mbretëresha E Natës".

Në Maj 2004, Soni Malaj merr pjesë në Top Fest 1 me këngën "Larg Nates".

Në Dhjetor 2004, Soni Malaj merr pjesë në Festivali i 43-të në RTSH me këngën "Eja Ne Ballkan".

Në Shtator 2005, Soni Malaj merr pjesë në Mikrofoni I Artë 2005 me këngën "Eja, Eja".

Në Nëntor 2005, Soni Malaj merr pjesë në Kënga Magjike 2005 me këngën "Zjarr".

Në Qershor 2006, Soni Malaj merr pjesë në VFM 2006 me këngën "Nje Me Dy".

Në Prill 2006, Soni Malaj merr pjesë në Top Fest 3 me këngën "Ndarja".

Në vitin 2005, Soni Malaj publikon albumin "E Vogëla".

Në Qershor 2006, Soni Malaj merr pjesë në Polifest 2006 me këngën "Do Te Vij".

Në Prill 2007, Soni Malaj merr pjesë në VFM 2007 me këngën "Të Dua Ty".

Në vitin 2006, Soni Malaj publikon albumin "Mesdhe".

Në Nëntor 2007, Soni Malaj & Flori marrin pjesë në Kënga Magjike 2007 me këngën "Fluturimi 3470".

Në Nëntor 2008, Soni Malaj merr pjesë në Kënga Magjike 2008 me këngën "Shpirti Im Binjak".

Në Dhjetor 2009, Soni Malaj merr pjesë në Zhurma Show 2009 me këngën "Shpirti Im Binjak".

Në Dhjetor 2008, Soni Malaj merr pjesë në Zhurma Show 2008 me këngën "Me Faj Pa Faj".

Në Dhjetor 2008, Soni Malaj merr pjesë në Festivali i 47-të në RTSH me këngën "Zona Zero".

Në Maj 2009, Tingulli 3nt merr pjesë në VFM 2009 me këngën "Me Merr", në bashkëpunim me Soni Malaj.

Në Nëntor 2009, Soni Malaj merr pjesë në Kënga Magjike 2009 me këngën "Zemer e Pa Kurdisur".

Në vitin 2010, Soni Malaj publikon albumin "Unik".

Më datë 31 Mars 2012, Soni Malaj & Sinan Hoxha publikojnë videoklipin "Shukarije".

Më datë 8 Tetor 2013, Soni Malaj publikon videoklipin "Jeto", në bashkëpunim me Aldo. Muzika e këngës u punua nga Vig Poppa, teksti u shkrua nga Vig Poppa, ndërsa për orkestrimin u kujdes Big Bang. Videoklipi u prodhua nga Xasio Creative.

Më datë 24 Korrik 2014, Soni Malaj publikon videoklipin "Me Të Jeton". Teksti u shkrua nga Rozana Radi. Videoklipi u prodhua nga Max Production. Me këtë këngë, Soni Malaj merr pjesë në Top Fest 11 në vitin 2014.

Më datë 28 Dhjetor 2014, Soni Malaj publikon videoklipin "Tulipani I Bardhë", në bashkëpunim me Saad Ramadan. Muzika e këngës u punua nga Alfred Sula, teksti u shkrua nga 2 Step, ndërsa për orkestrimin u kujdes Alfred Sula. Videoklipi u prodhua nga Max Production. Me këtë këngë, Soni Malaj merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 14 në vitin 2015.

Më datë 9 Janar 2015, Saad Ramadan publikon videoklipin "Habibi", në bashkëpunim me Soni Malaj. Orkestrimi i këngës u punua nga Alfred Sula. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 16 Maj 2015, Soni Malaj publikon videoklipin "Me Rrena". Muzika e këngës u punua nga Alandy, teksti u shkrua nga Rozana Radi. Videoklipi u prodhua nga Max Production. Me këtë këngë, Soni Malaj merr pjesë në Zhurma Show 2015 në vitin 2015.

Më datë 19 Mars 2016, Soni Malaj publikon videoklipin "Me Mua", në bashkëpunim me Skivi. Muzika e këngës u punua nga Dj Aldo. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 30 Prill 2016, Soni Malaj publikon videoklipin "Ti, Jeta", në bashkëpunim me Gena. Muzika e këngës u punua nga Edlir Begolli, teksti u shkrua nga Rozana Radi. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Në Shtator 2016, Soni Malaj merr pjesë në Kënga Magjike 2016 me këngën "Per Vete Me Mbaj".

Më datë 14 Shkurt 2017, Soni Malaj publikon videoklipin "Pergjithmone".

Më datë 26 Maj 2017, Soni Malaj publikon videoklipin "Pa Ty", në bashkëpunim me Tim. Muzika e këngës u punua nga Dj Aldo, Timi Novoberda (Tim), Soni Malaj, teksti u shkrua nga Timi Novoberda (Tim).

Më datë 28 Qershor 2017, Soni Malaj publikon videoklipin "Loca". Muzika e këngës u punua nga Dj Aldo, Ronela Hajati, teksti u shkrua nga Ronela Hajati.

Më datë 19 Dhjetor 2017, Soni Malaj publikon videoklipin "Zeshkanja".

Më datë 5 Qershor 2018, Soni Malaj publikon videoklipin "En La Intimidad", në bashkëpunim me Jowell.

Në Dhjetor 2018, Soni Malaj merr pjesë në Festivali I 57-Të Në Rtsh me këngën "Më E Fortë".

Më datë 13 Korrik 2019, Soni Malaj publikon videoklipin "Ta Fala", në bashkëpunim me Agon Amiga & Daim Lalën. Muzika e këngës u punua nga Big Deal Records, ndërsa teksti u shkrua nga Agon Amiga, Vigan Sulejmani & Daim Lala. Produksioni audio u realizua nga Big Deal Records.

Më datë 19 Korrik 2019, Soni Malaj publikon videoklipin "Te Quiero".

Në Shtator 2019, Soni Malaj merr pjesë në Kënga Magjike 2019 me këngën "Shije Tradhetie".

Në Mars 2021, Soni Malaj merr pjesë në Kënga Magjike 2021 me këngën "Versioni Im".

Më datë 27 Gusht 2021, Soni Malaj publikon videoklipin "Pak Si...", në bashkëpunim me Benniton. Muzika e këngës u punua nga Big Deal Records. Videoklipi u prodhua nga XL Films, ndërsa produksioni audio u realizua nga Big Deal Records.

Më datë 24 Qershor 2022, ESTTO & Soni Malaj publikojnë videoklipin "Amante". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga vetë ESTTO. Videoklipi u prodhua nga kompania BUG Production.

Më datë 10 Maj 2023, Soni Malaj, Fatmira Brecani & Gezim Nika publikojnë videoklipin "Do Ta Kallim". Muzikën dhe orkestrimin e këngës e punoi Gramoz Kozeli, ndërsa tekstin e shkroi Gold AG. Videoklipi u prodhua nga kompania Fullmoon Production.

Më datë 14 Korrik 2023, Soni Malaj publikon videoklipin "A Po T'mungoj?", në bashkëpunim me Orgito Dapën. Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Gramoz Kozeli, ndërsa orkestrimi u realizua nga Klajv Kajno. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 25 Tetor 2023, Soni Malaj & Albatrit Muqiqi publikojnë videoklipin "E Din, S'e Din". Muzika e këngës është sjellë tek publiku nga Emra Brah, ndërsa jane bërë në bashkëpunim teksti, të cilin e kanë shkruar së bashku Emra Brah & Dara, dhe orkestrimi, për të cilin kanë punuar bashkarisht Gent Music & Frensi. Videoklipi u prodhua nga kompania Fullmoon Production.

Më datë 15 Dhjetor 2023, Soni Malaj publikon videoklipin "Fiksim". Tekstin e këngës e punuan në bashkëpunim Xhesika Polo & Soni Malaj. Videoklipi u prodhua nga Fullmoon Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Marko Polo.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Soni Malaj »

Komente 20