Stephen Crane
Stephen Crane

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


    (1871-1900)
  • Vendlindja:
  • Newark, New Jersey U.S.A.

Biografia

BIOGRAFIA: Stephen Crane është një poet dhe autor/publicist i huaj. Stephen Crane ishte një poet amerikan, novelist dhe shkrimtar me tregime të shkurtra. Prolitik gjatë gjithë jetës së tij të shkurtër, ai shkroi vepra të dukshme në traditën realiste si dhe shembuj të hershëm të Natyralizmit Amerikan dhe Impressionism. Ai njihet nga kritikët modernë si një nga shkrimtarët më inovatë të brezit të tij. Fëmija i nëntë i mbijetuar i prindërve metodistë, Crane filloi të shkruante në moshën 4 vjeç dhe kishte botuar d...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo një poezi »


Komente 0