T. S. Eliot
T. S. Eliot

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


    (1888-1965)
  • Emri i Vërtetë:
  • Thomas Stearns Eliot:
  • Vendlindja:
  • St. Louis U.S.A.

Biografia

BIOGRAFIA: T. S. Eliot është një poet dhe autor/publicist i huaj. Thomas Stearns Eliot ishte një eseist britanik, botues, dramaturg, kritik letrar dhe social dhe "një nga poetët më të mëdhenj të shekullit të njëzetë". Ai u zhvendos nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës në Angli në 1914 në moshën 25 vjeç, ku punoi dhe u martua. Ai në fund u bë një qytetar britanik në vitin 1927 në moshën 39 vjeç, duke hequr dorë nga shtetësia amerikane. Eliot tërhoqi vëmendjen e gjerë për poezinë e tij "Këngën e Dashurisë së J....

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo një poezi »


Komente 0