A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  5
(1903-1988)  
  • Vendlindja:
  • Lamshejt
BIOGRAFIA: Tahir Kolgjini është një shkrimtar i njohur. Lindi në Lamshejt të Lumës, i biri i Alisë së Osman Kolgjinit dhe Qamiles së Sadik Totës[. Mësimet fillestare i mori në vendlindje ku mësuesi i parë ishte hoxhë Mulla Ademi nga rrethinat e Shkupit. Me të plasur Lufta Ballkanike emigron në Stamboll me familjen. Mbas gjashtë muajsh familja iu kthye, por ndejti me t'atin, që të bënte tregti, e Tahiri i vogël të studjonte[3] në shkollën "Sulltan Mahmud" ku mësoi dhe Kur'anin përmendsh e muer titul...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtareArtistë Të Ngjashëm:

Dhimiter Nica

Daniel Gazulli

Imri Trena

Leo Gjata

Skënder Rusi

Ilirjan Zhupa

Musa Vyshka

Brahim Avdyli

Vaso Dushi

Xhemë Karadaku


Tags: Tahir Kolgjini

Krijo Një Kartolinë
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019