Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tish Dajia

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.9 / Votuan:  14
(1926-2004)  
  • Vendlindja:
  • Shkodër 
BIOGRAFIA: Tish Dajia është një autor këngësh i njohur. Tish Daija lindi nga një familje artizanësh të dëgjuar shkodranë. Babai dhe xhaxhai i Tishit janë ndër themeluesit dhe njëkohësisht pjestarë të orkestrës së shoqërisë “Rozafat”. I rritur në ambientin e këngëve e të melodive, pa hyrë në shkollë akoma Tishi bëhet pjestar i korit françeskan nën drejtimin e pader Martin Gjokës dhe pader Filip Mazreku. Kur ishte nxënës i vitit të tretë i shkollës fillore bëhet edhe pjestar i bandës muzikore “Antoni...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

Autorë Të Ngjashëm:

Enver Shëngjergji

De Vox

Aurid Gjini

Alqi Kareco

Mark Kaftalli

Zef Coba

Edmond Veizaj

Shpëtim Kushta

Abdulla Grimci

Gazmend Mullahi

Tags: Tish Dajia


Komente mbi këtë artist