Tish Dajia
Tish Dajia

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1926-2004)

  • Ndërroi jetë më:
  • 03-10-2004
  • Vendlindja:
  • ShkodërBiografia

BIOGRAFIA: Tish Dajia është një autor këngësh i njohur. Tish Daija lindi nga një familje artizanësh të dëgjuar shkodranë. Babai dhe xhaxhai i Tishit janë ndër themeluesit dhe njëkohësisht pjestarë të orkestrës së shoqërisë “Rozafat”. I rritur në ambientin e këngëve e të melodive, pa hyrë në shkollë akoma Tishi bëhet pjestar i korit françeskan nën drejtimin e pader Martin Gjokës dhe pader Filip Mazreku. Kur ishte nxënës i vitit të tretë i shkollës fillore bëhet edhe pjestar i bandës muzikore “Antoni...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 2