Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tonin Tershana - Vite Të Zjarrta  Lyrics


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  2.7 / Votuan:  3

Pjesëmarrëse në

Festivali i 8-të në RTSH

Komente

Asnjë Koment

01/12/1969

1969-11-30T23:00:00+00:00Kjo toke e lashte
Kish etje per lirine
Jeta ndrydhej ne trishtim

Por nje dite ti,
o trim I maleve
Ndeze ballit yll te kuq.

Dhe keshtu gjithmone,
I perjetshem ushtar,
Ngjite malet, ngjite shekujt, fitimtar

Refreni:
Lart lart vitet e zjarrta do ngrihen sot
Por ato gjithmone
kumbojne ne shpirt, ne shpirtin tone.
Zjarri I yjeve sot me shkelqim te ri
Mbi oxhaqe flaket lart I con.

Kjo toke e lashte
Gezimin dhe lirine
Horizonteve shpalos.

Sot shperthen tek ne
Nje kange e re plot drite
Madheshtore pafund si rruga jone

Dhe ti yll I kuq
Qe I prin kohes sone
Kaq I ndezur kaq I zjarrte
Vezullon.

Refreni:
Lart lart vitet e zjarrta do ngrihen sot
Por ato gjithmone
kumbojne ne shpirt, ne shpirtin tone.
Zjarri I yjeve sot
me shkelqim te ri
Mbi oxhaqe flaket lart I con.


Më Shumë Këngë Nga Tonin Tershana:

Më Shumë...


Komente mbi këtë këngë


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet