Më mbaj mend (për 1 muaj)

Iliri

Vetura e shtrenjtë saraji plot dritë
Anekënd mëmëdheut shëndrit
Garojnë hajdutët vëzhgojnë grabitësit
Mburren burrecat krenohen urdhërdhënësit

Iliri i vogël i strukur në kënd
Kërkon ndihmë dhe vetëm një këmb
Nuk ndien kujdesin dhe dashurinë
Shqipja e vogël pastron orendinë.

Sorolliten veturat kryeneqësia mbulon sarajet
Lëkunden malet dridhen varret
Iliri i vogël ende habitet
Pse ndihma ende zvaritet.

Shqipja e vogël tashmë është doktoreshë
Bien vendime shpeshë
Ledhaton dhe trajton si burneshë
Alban e saj si hyjneshë.

tyran j spahiu
vargje poetike
-1999+
BKK pjeter bogdani

- poezi nga Tyran Prizren Spahiu


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.4 / Votuan:  19

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet