A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Natyrën

Fshati

Fshati pitoresk në bjeshkë
Gjysmë i zbrazur
Varfëria heshtazi mundon
Nuk kërkojmë dalje.

Kroi si loti
Rrjedhë në pambarim
Gjethet e vogla mjaftë të ngrira
Shkëlqejnë në diellin mëngjesor.

Frymon me tërë forcën
Eksiton shqisat e uritur
Gardhin riparoj pas dimrit të egër
Delet në torishtë më ngjallin.

Prroi i lashtë sa vet bjeshka
I ftohtë akull si burimi
Kalon pran shtëpisë mbushur me rosa
Bimësia e pasur na rrethon.

Fshatarësia bujare vepër e bjeshkëve
Çiltër vigan si natyra
Shtatëlartë me plis në kokë
Veshja kombëtare e hijeshon.

Ardhmja e zgjuar na pretë
Shikjo çunat dhe vashëzat
Ngarkuar me libra në shpinë
Çajnë rrugën me këngë malor.

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  4.1 / Votes cast:  29

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019