A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Natyrën

Ora Troket

Në heshtje më se të kordinuar
Mbretëron qetësia absolute
Dy shtylla lëvizëse në qenien tone
Ecin të kurdisura.

Nuk shpejtojnë janë të moderuar
Zbatojnë urdhërat e perfeksionuara
Të padukshëm
Verë dimër në orar të caktuar.

Si një fluskë dëbore
Rrëshkjet në hapësirë
Noton shkurtazi
Shkrihet në pafundësinë kozmik.

Hapat e lodhura
Arrijnë në cak me kohë
Jep shenja – ndalet
Mbaron edhe një udhëtimë.

tyran prizren spahiu
vargje poetike V
pesë shtylla

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  4

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019