A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Familjen

Moshuarit

Hyrja përrallore në pyll pranë likenit
Shtrirë batanijen ëndrrojnë rininë
Janë të moshuarit në perëndimin e diellit
Natyra e pastër shplon nderin.

Dorë për dore bastoni i vjetëruar
Ecin ngadal shtigjeve rinor
Në fund të pijetores këmbët u dorëzuan
Shpirti si flutura në erë qetazë fluturon.

Mbuluar me batanije më herët të shtruar
Tani i qetë prehet në amshim
Heshtur ndihma e shpejtë duke u larguar
Pikat e shit lajnë këtë gumzhim.

Ajo e thyer lotët pikojnë
Rënduar pa shpresë e hutuar
Vazhdon ecjen emocionet mundojnë
Ndjesia qon në likenin e vetmuar..

Bukuria vazhdon frymorët ecin
Fëmijët lozin qeshurit sundon
Dritëzat e diellit retë i prekin
Bie muzgu i parë jeta e natës sfidon.

tyran prizren spahiu
vargje poetike V

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  4.1 / Votes cast:  7

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019