A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Natyrën

Parajsa

...gjindem matanë imagjinatës shumë larg
Në mbretërinë e bukurës parajsë
Vendin ku lumenjt derdhin verë
Në rininë e përjetshme peng.

Më vallëzojnë vështirë të imagjinuara
Posi engjëjt pupëza i lehtësuar jam
Ndihem si kënga e kënduar e poezisë
Në thellësitë juve të panjohura.

Gjeta qetësinë lidhjen shpirtërore.

I hutuar nga magjia e kënaqësisë
Sytë e mbyllur shlëlqesia në mua e gdhendur
Në këtë harmoni të bekuar
Mbështjellur me aromën e pafund të hapësirës.

Jam pjesë e kësaj bote të mistershme
Joshur nga përjetësia e dhuruar
Zbresin shikjimet tek sarajet e qiejve
Duart lëvizin në këtë pushtet të mahnitshme.

Zbres tek burimi vatra e jetës
Ndrit uji kristal si shkëndijë
Posi vetëtima e heshtur vezullon
Botë kjo e përhershme e rinisë.

tyran prizren spahiu
vargje poetike V
pesë shtylla

- poem written by Tyran Prizren Spahiu


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  4

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019